SINAVSIZ ÖNLİSANS İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜNE GEÇİŞTE ÖNCELİK ATT ÖĞRENCİLERİNİN OLSUN

SINAVSIZ ÖNLİSANS İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜNE GEÇİŞTE ÖNCELİK ATT ÖĞRENCİLERİNİN OLSUN

Sağlık Meslek Liselerinde Acil Tıp Teknisyenliği okuyan öğrencilerin, üniversitelerde geçişinde hemşirelik ve özel okullar 4 yıllık Acil Sağlık Hizmetleri görmüş öğrencilerden sonra alınmalıdır.

Sağlık bölümleri arasında önemli bir yeri olan Acil Sağlık Hizmetleri alanının insan hayatının yaşam ve ölüm arasında kaldığı bu noktada bu işin eğitimini daha fazla almış ve tecrübeli elemanların öncelikli olarak İlk ve Acil yardım bölümüne yerleşmesi daha uygundur.

Özel sağlık meslek liselerinde devlet liselerine göre puanların yüksek olduğu görülmektedir. Bu puanlar ile özelde okuyan öğrenciler devlette okuyan öğrencilerden önce üniversiteye yerleşecek demektir.Diğer bölümlerin ve özel liselerin geçiş hakları kaldırılmayacağından 4 yıl Acil Tıp Teknisyenliği okumuş öğrencilerden sonra kalan kontenjanlara hemşireliklerin daha sonra özel liselerin geçiş hakkı olması insan sağlığı açısından daha uygundur. Bu işten anlamadığı halde puanı yettiği için İlk ve Acil Yardım  bölümünü okuyacak öğrenciler işi bilen elemanlar açıktayken daha az bilgili ve sağlık alanında başka bölüm ile ilgili eğitim almış öğrencilerin bu bölüme geçişleri uygun değildir.

İnsanlar zor durumda kaldığında, acil yardıma ihtiyaçları olduğunda daha tecrübeli ve bilgili insanlar onlara yardım etsin ister. Bu yüzden; 

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

https://www.change.org/p/sinavsiz-%C3%B6nlisans-ilk-ve-acil-yardim-b%C3%B6l%C3%BCm%C3%BCne-ge%C3%A7i%C5%9Fte-%C3%B6ncelik-att-%C3%B6%C4%9Frencilerinin-olsun?recruiter=79134441&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=mob-xs-share_petition-no_msg&fb_ref=Default